Skip to Content

Zuffelato, Urzua and Smith honored with CIF Player of the Year awards

cif
Emma Zuffelato, Eliana Urzua and Asher Smith all won CIF-SS Player of the Year awards.

SANTA BARBARA, Calif. - To the victor goes the spoils.

The CIF-Southern Section announced their Player of the Year, Coach of the Year and All-CIF Team honors in girls volleyball and boys water polo and several local athletes who won championships were honored.

Santa Barbara High School senior Emma Zuffelato is named CIF-SS Division 6 Player of the Year after leading the Dons girls volleyball to their first CIF-Southern Section crown since 2008.

Bishop Diego freshman Eliana Urzua claimed the CIF-SS Division 7 Player of the Year as she helped the Cardinals win their first girls volleyball CIF-Southern Section championship since 1979.

The Cardinals Dillan Bennett was named CIF-SS Division 7 Coach of the Year in girls volleyball.

In boys water polo Carpinteria High School sophomore Asher Smith was named CIF-SS Division 5 Co-Player of the Year after leading the Warriors to the programs first southern section title.

Carpinteria's Stephen Kim is the D5 Coach of the Year.

Here are the All-CIF teams in girls volleyball and boys water polo for all of the divisions:


Girls Volleyball

DIVISION 1 
Player of the Year – Ella Rubin, Marymount (12) OH 
Coach of the Year – Cari Klein, Marymount 

 NAME/SCHOOL POSITION YEAR 
Torrey Stafford, Marymount OH 11 
Shanelle Puetz, Mater Dei 12 
Jordyn Schilling, Mater Dei OH 12 
Kennedy Hill, Harvard Westlake MB 12 
Mele Corral-Blagojevich, Redondo Union OH 11 
Claire Little, Vista Murrieta OH 11 
Laura Williams, Lakewood OPP 12 
Olivia Babcock, Sierra Canyon OH/OPP 11 
Charlie Fuerbringer, Mira Costa 10 
Sienna Noordermeer, Village Christian 12 
Abigail Brown, San Clemente MB 12 

 DIVISION 2 
Player of the Year – Kendra Duffey, Aliso Niguel (12) OH 
Coach of the Year – Richelle Whiting, Aliso Niguel

NAME/SCHOOL POSITION YEAR 
Brooke Pattschul, Aliso Niguel MB 12 
Haylee LaFontaine, Huntington Beach OH 10 
Lillian Perkins, Huntington Beach OPP 12 
Emerson Wilford, Beckman OH 12 
Sophia Reavis, Laguna Beach OH 12 
Kaci De Maria, Palos Verdes OH 
Ashley Li, La Salle OH 11 
Dani Thomas-Nathan, La Salle OH 12 
Brooklyn Goedhart, Ontario Christian 11 
Zoe Morales, Bishop Montgomery 11 
Ellie Hanson, Tesoro OH 12 

DIVISION 3 
Player of the Year – Koko Kirsch, El Toro (11) OH 
Coach of the Year – Gus Culver, El Toro

NAME/SCHOOL POSITION YEAR 
Maia Nieman, El Toro OH 11 
Brooklyn Kostoff, El Toro 10 
Hannah Glick, JSerra 12 
Julia Kakkis, JSerra OH/OPP 10 
Iye Okolo, Etiwanda MB 12 
Brooke Hansen, Etiwanda 
Kaylie Stewart, Mission Viejo OH 12 
Samantha Lister, Mission Viejo 12 
Anabel Kotzakov, Newport Harbor OPP 11 
Paige Buzzerio, Orange Lutheran OH 11 
Jayla Shanks, Santiago/Corona OPP 12 
Brooke McKee, Upland OH 12 

DIVISION 4 

Player of the Year – Londyn Wijay, Alemany 

Coach of the Year – Morgan Wijay, Alemany 

NAME/SCHOOL POSITION YEAR 
Havyn Rolle, Alemany MB 10 
Kyla Firestone, Alemany 10 
Lucia Scalamandre, Oaks Christian MB 12 
Mika Josue, Oaks Christian 12 
Isabella Martinez, Chaminade OH 12 
Kristen Alvandian, Chaminade 11 
Milani Lee, Saugus 11 
Marly Smith, El Segundo OH 11 
Catherine Porter, Los Altos OH 12 
Chase Hoon, Arcadia MB 11 
Maddison Digiorgio, Serrano OH 11 
Kayla Murdoch, Thousand Oaks OH 12 

DIVISION 5 
Player of the Year – Kiana Greer, Torrance (9) OH 
Coach of the Year – Richell Squire, Torrance 

NAME/SCHOOL POSITION YEAR 
Kalyssa Blacksheer, Torrance MB 
Tehya Chadwick, Chino Hills OH 12 
Tate Drageset, Buckley OH 
Mayra Gonzales, Warren OH 11 
Paige Gutowski, Chino Hills 12 
Anika Huelskamp, Oxnard OH 12 
Ashley Johnson, Nordhoff OH 12 
Madison Moore, Crean Lutheran OH 11 
Casandra Paul, Torrance 12 
Annelise Rising, Mayfield OH 12 
Jasmine Soto, Schurr 11 
Julia Tolstova, Redlands OH 10 

DIVISION 6 
Player of the Year – Emma Zuffelato, Santa Barbara (12) OH
Coach of the Year – Adelaida Picon, El Rancho 

NAME/SCHOOL POSITION YEAR 
Shae Delany, Santa Barbara OH 11 
Carolina Koceman, Santa Barbara 12 
Roselia Cazares Gonzales, El Rancho OH 12 
Yammile Picon, El Rancho 11 
Litzy Guerrero, El Rancho MB 12 
Mia Delahoussaye, South Hills OH 11 
Sierra Suttle, Irvine 12 
Gia Frank, Oakwood Opp 11 
Gina Decas, St. Bonaventure Opp 11 
Karina Biel, Sacred Heart of Jesus OH 11 
Ashley Davis, Providence/Burbank OH 12 
Jennifer Santiago, Katella 12 

DIVISION 7 
Player of the Year – Eliana Urzua, Bishop Diego (9) OH
Coach of the Year – Dillan Bennett, Bishop Diego 

NAME/SCHOOL POSITION YEAR 
Alina Urzua, Bishop Diego Opp/OH 12 
Amy Mancinelli, Bishop Deigo 12 
Emma Coglizer, Bishop Diego 11 
Sofia Morton, Capistrano Valley Christian MB 11 
Mikenna Henjum, Capistrano Valley Christian OH 10 
Addi Williams, Capistrano Valley Christian 
Maliyah LaBrie, Hillcrest OH 11 
Lorelei Hobbis, Costa Mesa OH 12 
Shelby Reese, St. Monica Catholic OH 12 
Ruby Uchytil, Estancia OH 12 
Melanie Hernandez, Coachella Valley OH 12 
Brianna Delval, Indio OH 12 

DIVISION 8 
Player of the Year – Kaysa Brown, Santa Clarita Christian 
Coach of the Year – Darcy Brown, Santa Clarita Christian 

NAME/SCHOOL POSITION YEAR 
Nevaeh Phillips, Santa Clarita Christian OH 12 
Hannah Shaffer, Santa Clarita Christian OH 11 
Kaylee Yanamine, Wiseburn DaVinci 12 
Isabella Taueeha, Wiseburn DaVinci OH 11 
Rebecca Penjoyan, Pacifica Christian/OC MB 11 
Carly Kane, Pacifica Christian/OC 12 
Alissa Everman, Big Bear 12 
Kylie Huschka, Big Bear OH 12 
Abby Pekruz, Temecula Prep OH 
Bethany Ma’ae, Rancho Alamitos MB 12 
Venus Bush, Moreno Valley 10 
Amethyst Audon, Fairmont Prep OH 12 

DIVISION 9 
Player of the Year – Maya Coblentz-Brown, Tarbut V’Torah
Coach of the Year – Derek Tran, Tarbut V’Torah

NAME/SCHOOL POSITION YEAR 
Elizabeth Markham, Tarbut V’Torah OH 12 
Ava Kurtz, Tarbut V’Torah 12 
Marissa Heimbaugh, United Christian Academy OH 10 
Tamara Aimufia, United Christian Academy Opp 11 
Katharine Morones, United Christian Academy 12 
Frances Abu Shanab, Pacifica Christian/SM MB 11 
Virginia Soto, Avalon 12 
Vanessa Rodriguez, Avalon 12 
Kendall Wilken, Pacifica Christian/SM OH 11 
Eliza Lotu, Silver Valley OH 12 
Aubrey Compise, Lutheran/La Verne 12 

Boys Water Polo

OPEN DIVISION
Player of the Year – Ben Liechty, Newport Harbor (11)
Coach of the Year – Ross Sinclair, Newport Harbor

 Mason Hunt Newport Harbor 12 
Peter Castillo Newport Harbor 10 
James Rozolis-Hill Huntington Beach 12 
Nikola Mirkovic Huntington Beach 12 
Gabriel Haddad (G) Huntington Beach 12 
Logan McCarroll Mater Dei 12 
Vincent Merk Mater Dei 12 
Carter Loth Mater Dei 11 
Ilias Stothart Harvard Westlake 12 
John Burghardt Harvard Westlake 11 
Reed Pantaleon Orange Lutheran 12 
Noah Rowe Foothill 12 
William Kelly Laguna Beach 12 

DIVISION 1
Players of the Year – Trey Rogers, Loyola (12) & Christopher Wazzan, Loyola (12)
Coach of the Year – Erik Healy, Loyola

Will Sanchez Loyola 11 
Nolan Roberts Loyola 11 
Thomas Leggett Oaks Christian 12 
Nehemiah Pavoggi Oaks Christian 10 
Gray Carson Wilson/Long Beach 12 
Zac Crenshaw Wilson/Long Beach 12 
Caleb Francisco Los Alamitos 12 
Bernardo Herzer Mira Costa 12 
Aidian Olson Palos Verdes 11 
Zach Cwiertnia Santa Margarita 12 
Ryan Drake Santa Barbara 12 
Sean O’Brien Santa Barbara 12 

DIVISION 2 
Players of the Year – Toring Stanley, Yorba Linda (12) 
Coach of the Year – Michael English, Yorba Linda 

Luca Smith (G) Redlands East Valley 12 
Bryan Lynch Aliso Niguel 12 
Reese Jenican Yorba Linda 12 
Tyler Armstrong (G) Yorba Linda 12 
Nick Lindsey San Juan Hills 12 
Gavin Oliver Redlands East Valley 12 
Brody Swarm El Dorado 12 
Steven Rubly Servite 11 
Nico Perna Redlands East Valley 12 
Nic Prentice San Marcos 10 
Bryce Biglin (G) Westlake 12 
Landon Kies San Juan Hills 12 
Evan Ausumus ML King 12 

DIVISION 3
Player of the Year – Alex Lopez, Alta Loma (11) 
Coach of the Year – Kristin Rodriguez, Alta Loma 

Quentin Chapman Thousand Oaks 11 
Jake Kallimanis (G) Alta Loma 11 
Conrad Hugar Bonita 12 
Bodie Chapman Alta Loma 12 
Logan Morgan Thousand Oaks 12 
Kamran Lim-Hanna Troy 11 
Braeden Sanders Thousand Oaks 12 
Darragh Flanders Santa Monica 10 
Ben Hecht Palm Desert 11 
Brandon Fabrega Walnut 12 
Gavin Ott Alta Loma 12 
Winston Loh (G) Troy 12 
George Mikhail (G) Rancho Cucamonga 11 

DIVISION 4 
Player of the Year – Charles Pruett, Long Beach Poly (12) 
Coach of the Year – Ishmael Pluton, Long Beach Poly 

Milo Joseph Crespi 12 
Grant Kramer (G) Portola 11 
Charles Lemmis (G) Long Beach Poly 12 
Reece Hammond Long Beach Poly 11 
Grant Winter Camarillo 12 
Theodore Kratter Pasadena Poly 
Jack Pavlovsky Chaparral 12 
Ryder Tonkovich Portola 
Taj Draper Crespi 
Jake Burns Camarillo 12 
Dane Dodge Estancia 12 
Tyler Oatey Long Beach Poly 11 
Levi Davis Foothill Technology 12 

DIVISION 5 
Players of the Year – Asher Smith, Carpinteria (10) & Johnny Agazaryan, Burbank (12)
Coach of the Year – Stephen Kim, Carpinteria

Ethan Edwards Buena 12 
Diego Campos (G) Downey 11 
Robert Cooper Downey 12 
Colby Martin Citrus Valley 11 
Zack Gezalyan Burbank 11 
Hovannes Baboudjian Burbank 12 
Liam Besand Buena 12 
Mateo Handall Carpinteria 12 
Jacob Taff (G) Carpinteria 11 
Julian Tuttobene Ontario 12 
Zach Isaac Carpinteria 12 
Nico Furneaux Buena 11 

 

Author Profile Photo

Mike Klan

Mike Klan is the sports director for News Channel 3-12. To learn more about Mike, click here.

Skip to content